OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Představte si zhudebněnou civilnost, zvukový produkt zbavený jakýchkoliv tendencí a snah o upoutání pozornosti něčím v běžném životě neslýchaným, zkrátka rockovou hudbu ořezanou až na kost od všech přísad, efektů, technických a zvukových kudrlinek. Už vůbec nemluvím o nějaké načančané gargantuovské image. Zkrátka dejte dohromady Vašeho pošťáka, mlékaře, studenta ekonomie a chlápka, co rozváží v sousedních stavebninách sádrokarton. Dejte jim do ruky nástroje a naučte je názoru, že punk je to nejlepší, co se v hudbě za posledních třiceti let událo. Když budou cvičit a po létech budou fakt dobří, pravděpodobně z nich dostanete kapelu podobnou právě THE OTHERS.
THE OTHERS jsou klasickou punkem a nezávislým rockem inspirovavanou skupinou současných dní. V jejich hudbě rozpoznávám jak zvukovou úspornost legendárních PIXIES, tak přímočarost raných PLACEBO. Pro vlivy, které nutili THE OTHERS k vytvoření takto realistické hudby, však mohu zájít ještě mnohem dále do minulosti. Tak například mnohými již zapomenutí detroitští rozervanci MC5 či o několik let mladší bráškové z totožného města THE STOOGES (kapela ze které přešel IGGY POP na sólovou dráhu) zanechali právě na THE OTHERS znatelnou stopu. Jenže THE OTHERS nehrají v roce 1970, ale v žhavé současnosti a zrovna takových garážových retro kapel, jako jsou oni, je nyní všude kolem požehnaně. Netvrdím, že jde o kapelu pouze se vezoucí na současném trendu, který prostě kytarovému rocku přeje, ale právě originalita je to, co THE OTHERS chybí ze všeho nejvíc. Jasně, skladba „William“ je výtečně nakoplá hitůvka s chytlavou melodií, která ve mně evokuje bezdůvodnou projížďku na kole po okolí vlastního bydliště, když si zrovna člověk potřebuje pročistit hlavu. Přesně takovou tu jízdu, kdy zhruba po každé půlminutě musíte od řídítek někoho známého zdravit. Mezi nejsilnější momenty řadím i úvodní song „Lackey“ se svižnými kytarovými motivy a nervním odsekávaným vokálem. Právě již zmínění PLACEBO mě napadli v souvislosti se čtvrtou skladbou „How I Nearly Lost You“, která jakoby vypadla z debutové fošny této dnes už velmi populární, slavné kapely. Vytažená a přímočará baskytara udává tempo člověku ze sousedství jehož jméno je „Stan Bowles“ a který si šel zrovna do nedalekého parku zaběhat, předtím než si dopoledne přečte denní tisk a vychutná ovocný čaj. Punkově neklidná „Psychovision“ je ideálním vzorkem na představení celé tvorby THE OTHERS v jedné skladbě. Civilní štěkavý vokál, sychravý nepříliš hutný sound, kytara dokreslující přímou a výraznou basovou linku, roztěkanost, neklid.
Pokud si tedy libujete v punkově laděné muzice, která však nejeví žádné známky primární divokosti, ale spíš úsporně zachází s kytarami, máte rádi Franka Blacka, PIXIES, PLACEBO nebo zkrátka někoho ze současné vlny indie kapel, které by se některým ze jmenovaných podobali zkuste THE OTHERS. Z celkového náhledu se však nejedná o skupinu, která by mohla zaujmout někoho jiného než fanouška takto nasměrované hudby. I v tom, co THE OTHERS reprezentují, jsou pro mne průměrní.
Neoriginální představitelé punkem ovlivněné nezávislé scény. Nervní vokál, přímočarost, nástrojová odlehčenost.
5 / 10
Dominic Masters
- zpěv
Johnny Others
- baskytara
Mark Oldham
- bicí
Jimmy Lager
- kytara
1. Lackey
2. William
3. Almanac
4. How I Nearly Lost You
5. Stan Bowles
6. Community 853
7. Psychovision
8. Johan
9. Southern Glow
10. This Is For The Poor
11. Darren, Daniel, Dave
The Others (2005)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Vertigo / Mercury Records
Stopáž: 41:56
Produkce: Paul Schroeder
Studio: Fortress Studios
Toto sa pocuva asi uz iba v UK. Naj. skladba: Community 853
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.